RATCHEM

Słowiańskie wakacje w Polsce!

Wydawałoby się, że to co Nasze i słowiańskie jest nam znane, ale czy na pewno? Na przykład większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, że malowanie pisanek nie przyszło do Polski wraz z chrześcijaństwem! Jest to zwyczaj wywodzący się z naszej rodzimej kultury, kiedy w Polsce królowała wiara w wielu bogów. To samo tyczy się świętych miejsc pogańskich Słowian, które turyści odwiedzają bez świadomości o ich pradawnym przeznaczeniu. Nie mało takich miejsc, które zostały schrystianizowane, a ich pradawna historia została zapomniana. 

Słowiańskie dziedzictwo

Z powyższego powodu postanowiliśmy przedstawić Wam kilka miejsc wartych do odwiedzenia, jeśli, bez względu na swoje przekonania religijne, interesujecie się pradawną historią polskich ziem i kulturą naszych przodków. Zapraszamy w podróż na słowiańskie wakacje 2021!

Słowiańskie Grodzisko Owidz

Wczesnośredniowieczna osada zrekonstruowana w 2011 roku organizuje różnorodne wydarzenia, warsztaty i festiwale słowiańskie. Podczas rozmaitych wydarzeń w Grodzisku odbywają się interesujące wykłady na temat różnych aspektów wierzeń i obrzędowości dawnych Słowian. Będziecie mieli okazję poznać historię grodu, dawne zwyczaje, zanurzyć się w prastary świat słowiańskich bogów. Oprócz tego możecie spróbować swoich sił w rękodzielnictwie i niegdysiejszych wyzwaniach sprawnościowych.

Jeśli chodzi o festiwale: 24 lipca odbędzie się VI Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa’’. A już 31 lipca możecie wziąć udział w pierwszym festiwalu Baby Jagi! – link.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Mówiąc o Grodzisku Owidz, trzeba wspomnieć, że na miejscu znajduje się jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej! 

Każdy z nas w szkole, bez wątpienia, skrupulatnie przerabiał mitologię grecką i rzymską. Niestety, o mitologii słowiańskiej, która powinna być nam najlepiej znana, nauczyciele niewiele wspominają albo wcale! Na szczęście z pomocą przychodzi muzeum, które ma na celu przekazywać i zachować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. 

Są tam organizowane przeróżne wystawy artystyczne oraz lekcje muzealne, w tym oferta edukacyjna dla szkół!

Jakie przedchrześcijańskie tradycje są obecnie obchodzone jako święta katolickie? Co ma wspólnego Marzanna z Dziewanną? Kim jest Świętowit? Ta wycieczka, z pewnością, spodoba się całej rodzinie – link.

Łysa Góra

Kolej na Łysą Górę! Według przekazów historyków na Łysej Górze miano czcić trzy bóstwa: Śwista, Pośwista, Pogoda. Interesującym jest fakt, że wybudowanej na tym miejscu świątyni chrześcijańskiej nadano wezwanie Trójcy Świętej.

– Pozostałością kultu jest wał kultowy, otaczający partię szczytową wzniesienia. Składa się on z dwóch części, mających kształt podkowy o długości około 1,4 km, szerokości 10 do 15 m, a wysokości do 3 m. Zachowało się także wejście do wnętrza wału, tuż przy drodze z Nowej Słupi. Prace nad budową wału przerwano po przyjęciu chrześcijaństwa.

– U podnóża wału zachowały się dymarki, czyli wczesnośredniowieczne prymitywne piece hutnicze.

– U podnóża góry znajduje się kamienny posąg zwany Pielgrzymem albo św. Onufrym. Jest on ubrany w płaszcz i kaptur, a na szyi ma naszyjnik.

Trzy dostępne trasy turystyczne są bardzo łatwe do pokonania i idealnie nadają się na krótki spacer w rodzinnym gronie.

Góra Ślęża

Święta góra naszych słowiańskich przodków stanowiła religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion ! 

– Po drodze na najwyższy szczyt masywu znajduje się Wieżyca, a na niej dawna Wieża Bismarcka, którą na początku lat 90. wspólnym wysiłkiem wyremontowali mieszkańcy Sobótki.

– Oprócz tego, możecie podziwiać różnorodne pradawne rzeźby

Słowiańskie wakacje we wsi Trzygłów

Nazwa wsi nie jest przypadkowa! Z tego względu, że w zachowanym do dziś grodzisku, z czasów przedchrześcijańskich Słowian, czczono boga Trzygłowa. Co więcej, znajdowała się tam prawdopodobnie świątynia na jego cześć, którą zastąpiono drewnianym kościołem (ów kościół został rozebrany w latach 50).

Słowiańskie wakacje w Radzikowie Starym

Następnie zabieramy Was w podróż do Radzikowa, a dokładniej na wzgórze Gaik! Jest to najstarsza osada na Mazowszu, a Gaik w Radzikowie Starym był najdłużej funkcjonującym miejscem kultu Słowian w tym regionie.

Do XIV wieku na wzgórzu odprawiano rytuały pogańskie – Święto Kupały, Dziady czy święta związane z płodnością Matki Ziemi. Jednak okoliczna ludność jeszcze do początku XX wieku nadal nawiązywała do przedchrześcijańskich przodków i rozpalała tam ogniska świętojańskie, przynosiła tutaj pisanki, czy w sposób specjalny celebrowała pierwsze zbiory zbóż.

Badania archeologów wykazały, iż w przeszłości znajdowało się tu przeszło 20 pali i kilkanaście jam ofiarnych. Obecnie na miejscu nie znajdziemy zbyt wiele śladów z dawnych wieków. U podnóża wzgórza jest kilka dość dużych kamieni, podobnych do tych, które znajdujemy m.in. w Miejscu Mocny w Puszczy Białowieskiej.

A co z niezwykłymi siłami przyrody ?

Dobra energia tamtejszej ziemi ukazuje się poprzez liczne pojawianie się dzikich zwierząt, czy gniazdowanie ptaków. Oprócz tego, na szczycie wzgórza występują drzewa kojarzone z ludzką działalnością, np. orzech czy jabłoń, które są w wyśmienitej kondycji i nie ulegają degeneracji, co zwykle dzieje się w przypadku sadzenia ich w lasach.

Słowiańskie Grodzisko Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska to częściowo zrekonstruowany wczesnośredniowieczny świat Słowian z końca IX wieku, w którym możesz się przechadzać całkowicie za darmo !

Na jego terenie zlokalizowany jest ośrodek archeologii doświadczalnej gdzie zgłębiane są tajniki dawnego garncarstwa, hutnictwa, malarstwa czy przygotowywania pożywienia. Co najlepsze, możecie wziąć udział w różnych warsztatach i eksperymentach badawczych i samemu spróbować, jak lepiono garnki, wypalano ceramikę czy przyrządzano posiłki ponad 1000 lat temu ! (Zajęcia muzealne i warsztaty są odpłatne).

Co można zobaczyć na miejscu ? Między innymi:

– zachowane oryginalne relikty obwałowań słowiańskiego grodu

– częściowa rekonstrukcje elementów systemu obronnego: grodowej bramy wraz z pomostem bramnym, ziemno-drewnianego wału oraz „przedwału”

– mały skansen, ilustrujący typową wczesnośredniowieczną zabudowę osadową

– kamienno-gliniany piec, wzorowany na odkryciu z grodziska w Garbowie – link.

Góra Rowokół

Rowokół – święta góra Słowian znajdująca się w Słowińskim Parku Narodowym liczy około 115 metrów n.p.m. Na jej szczycie możecie wspiąć się na dwudziestometrową wieżę widokową (otwarta od maja do końca września). Widok na morze, park i naturę jest niesamowity! 

W przeszłości na szycie góry istniał ważny ośrodek pogańskiego kultu religijnego, prawdopodobnie na cześć Swarożyca, pana słońca i ognia. Odprawiano tam święta, uczty, modły i paleniska ofiarne (również ze zwierząt) czego dowodem są znaleziska archeologiczne (olbrzymie palenisko położone w centralnym punkcie wraz z ułamkami kości zwierząt oraz naczyń).

Ciekawostki:

– Wzniesienie było również punktem orientacyjnym dla marynarzy: w nocy drogę wskazywał płomień zaś w dzień dym.

– w 2017 roku odbył się protest rodzimowierczy przeciw planom wbudowania katolickiej kapliczki na wzgórzu, która według wójta gminy miała zwiększyć potencjał turystyczny okolicy.

Wzgórze Rowokół owiewają liczne legendy o: 

– dzwonach co potoczyły się do rzeki Łupawy.

– zamczysku, który zapadł się pod ziemię z uwięzioną tam księżniczką ( Uwaga: Głaz, który przykrywa zapadlisko, można zobaczyć ze szczytu góry).

– żelaznej igle, z która owa księżniczka się nie rozstawała i teraz przyciąga liczne pioruny.

– pirackich skarbach ukrytych gdzieś w pobliżu. Co powiecie na poszukiwanie skarbów? Najprawdopodobniej na miejscu dawnego grodziska, które znajdowało się na zboczu góry. 

Często szukamy tak daleko, a to co warte do odkrycia jest zupełnie obok nas! 

Oczywiście lista wyjątkowych i magicznych miejsc jest o wiele dłuższa! Dlatego więcej propozycji znajdziecie na naszej grupie na Facebooku ”Słowiańskie wakacje”. A jakie są Wasze ulubione słowiańskie miejsca mocy? 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *