RATCHEM

Najem okazjonalny, co to jest?

Wprowadzony do porządku prawnego ustawą o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów z grudnia 2009 roku, najem okazjonalny jest stosunkowo „młodą” formą wynajmu. Zmiany zostały wprowadzone, aby zapewnić właścicielom nieruchomości lepszą ochronę przed działaniami nieuczciwego wynajmującego. Istotną zaletą jest możliwość szybkiej egzekucji komorniczej i opróżnienia lokalu. Jednak najem okazjonalny nie cieszy się tak dużą popularnością jak inne formy wynajmu, dlaczego? Jednym z powodów jest, z pewnością, niewystarczająca wiedza i narastające „mity”. Z kolei, niektórym najemcom wydaje się, że nie będą podlegać ochronie praw lokatorów. Jak to jest naprawdę?

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny, kto może zawrzeć umowę?

Umowę najmu okazjonalnego mogą zawrzeć wyłącznie osoby fizyczne będące właścicielami lub też posiadające własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Oprócz tego wynajmowana nieruchomość musi stanowić przedmiot wyłącznie wynajmu na cele mieszkaniowe. Te przepisy oznaczają, że lokal nie może być wynajmowany przez firmy w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Niemożliwy jest także podnajem lokalu lub jego części.

Jak się przygotować do podpisania umowy najmu okazjonalnego?

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego pociąga za sobą wiele korzyści, ale także wymaga wypełniania kilku warunków i formalności, bez których umowa jest nieważna. Po pierwsze, umowa najmu okazjonalnego obowiązkowo musi zostać sporządzona w formie pisemnej i podpisana odręcznie przez wszystkie strony umowy.

Oprócz tego w umowie muszą zostać zawarte niniejsze załączniki:

Wynajmujący powinien pamiętać, że ma on obowiązek zgłoszenia najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Po dokonaniu tej czynności wynajmujący powinien powiadomić najemcę, że zgłoszenie do Urzędu Skarbowego zostało wykonane.

Na jaki okres umowa?

Najem okazjonalny jest podpisywany na czas określony i dokładnie sprecyzowany w umowie, który nie może przekraczać okresu 10 lat !

Kiedy najlepiej stosować najem okazjonalny?

Umowa najmu okazjonalnego ze względu na swój terminowy charakter oraz obowiązek wskazania adresu zastępczego wydaje się odpowiednia do wynajmu średnioterminowego w ramach wakacji bądź w przypadku wynajmu mieszkania dla studentów. Oczywiście, nie są to jedyne sytuacje, w których ta umowa może zostać zawarta. Ten rodzaj umowy wynajmu może być również dobrym rozwiązaniem dla tych, co wiedzą, na jaki okres dokładnie mają potrzebę przebywania w danym lokum.

Najem okazjonalny, a eksmisja

Termin umowy dobiegł końca, a najemca nie opuszcza lokalu. Co zrobić? W takiej sytuacji wynajmujący powinien wręczyć mu na piśmie żądanie opróżnienia lokalu, którego termin nie przekracza okresu siedmiu dni. Jeśli po tygodniu lokal nie został opuszczony, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie tzw. klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca dobrowolnie poddał się egzekucji (i który został dołączony do umowy). Po dokonaniu tej nieskomplikowanej i krótkiej w czasie procedurze następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Jeśli posiadasz nieruchomość do wynajęcia albo jesteś w trakcie poszukiwania wynajmu i potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu !

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *