RATCHEM

Mieszkania dla pracowników - wynajem średnioterminowy

Tworząc ofertę wynajmu zazwyczaj bierze się pod uwagę takich klientów jak: studenci, rodziny z dziećmi czy osoby samotne. Jednak mieszkania dla pracowników to jedna z interesujących domen na rynku wynajmu mieszkań. Ba, nawet bardzo interesująca, jeśli weźmiemy pod uwagę zwiększony napływ zagranicznych pracowników. Wynajem nieruchomości dla pracowników odbywa się zazwyczaj w ramach wynajmu średnioterminowego. Oznacza to, że umowa nie przekracza okresu jednego roku. Oczywiście, w niektórych sytuacjach jest to wynajem krótkoterminowy, bądź długoterminowy – na kilka lat.

mieszkania dla pracowników

Mieszkania dla pracowników- Kim jest wynajmujący?

Klientem może być zarówno firma, jak i osoba prywatna. Jednak w większości przypadków to firma wynajmuje mieszkanie dla pracowników na pobyt okresowo wyznaczony. Okres wynajmu ustala się na podstawie dat wykonania konkretnego projektu

A jakiego typu pracowników dotyczy wynajem?

To zależy! Najczęściej słyszy się o przedsiębiorcach z zakresu budownictwa, którzy poszukują domu lub mieszkania dla większej liczby pracowników fizycznych, inaczej zwanych „niebieskie kołnierzyki”. Z drugiej strony, mamy grupę pracowników umysłowych, czyli „białe kołnierzyki”.

Mieszkania dla pracowników- Jaki standard?

Potrzeby i wymagania dotyczące standardu mieszkania dla pracowników będzie różny w zależności od wykonywanego zawodu. Na przykład umowy wynajmu dla pracowników umysłowych sporządza się przeważnie na mniej niż rok. W przypadku usług budowlanych optuje się za kilkuletnią umową, która pokrywa się z czasem realizacji inwestycji deweloperskiej. 

Mieszkania dla pracowników fizycznych

W przypadku pracowników fizycznych duże znaczenie ma powierzchnia nieruchomości. Z tego powodu najczęściej wybierane są domy, gdzie można ulokować wielu pracowników, którzy mają zapewniony w pełni wyposażone miejsce noclegowe.

Mieszkania dla pracowników umysłowych

W kontekście pracowników umysłowych powierzchnia mieszkania nie jest zazwyczaj najważniejszym kryterium. Jednak lokalizacja oraz wyposażenie mieszkania grają już istotną rolę. Z tego powodu, mieszkanie dla pracowników z grupy „białe kołnierzyki” powinno znajdować się blisko biurowców. Jeśli chodzi o wyposażenie, w mieszkaniu powinno znajdować się wysokiej jakości połączenie Wi-Fi oraz kącik „pracy” w formie w pełni wyposażonego biurka.

Mieszkania dla pracowników - Jak to zrobić?

Bardzo możliwe, że ta informacja Cię zaskoczy, ale nie musisz być właścicielem nieruchomości, którą chciałbyś wynająć pracownikom. Jak tego dokonać? Otóż możesz zawrzeć umowę z możliwością podnajmu od aktualnego właściciela albo dogadać się z pasywnym inwestorem, którego jedyną rolą jest zakup nieruchomości i utrzymanie jej w dobrym stanie technicznym. W takiej sytuacji ważne jest, aby dokładnie ustalić kryteria rozliczeń z właścicielem oraz z firmą wynajmującą. Taka forma działalności charakteryzuje się minimalizacją wkładu własnego, ale również podziałem zysku.

A co jeśli jestem właścicielem ?

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, możesz ją zwyczajnie wynająć w całości bądź zarabiać na najmie w niej mieszkają ! Jest to dogodne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy posiadają duży dom z osobnym wejściem.

Mieszkania dla pracowników - Sposoby Wynajmu

Istnieje kilka możliwości wynajmu bądź podnajmu nieruchomości dla pracowników. Możesz standardowo utworzyć jedną umowę wspólną dla wszystkich pracowników zamieszkujących dany dom lub mieszkanie albo podzielić pokoje i każdy podnająć innej firmie. W tym przypadku z każdej umowy będziesz rozliczał się osobno, co pociąga za sobą więcej obowiązków i dopilnowania warunków umowy. Trzeba podkreślić, że wynajem na pokoje okazuje się często bardziej opłacalny pod kątem otrzymywanego na czysto zysku.

A co z formalnościami ?

Przede wszystkim należy sprawdzić podmiot, firmę, z którą podpisujemy umowę. Dlatego istotnym załącznikiem do umowy jest wypis z KRS. Oprócz tego nie można zapominać o sporządzeniu artykułu zdawczo-odbiorczego, który opisuje stan mieszkania, mebli oraz wyposażenia. Ma to znaczenie w przypadku wywiązania się z zapisanych w umowie rozliczeń w sprawie konserwacji i napraw wynajmowanej nieruchomości. Co do pracowników spoza Unii Europejskiej należy sprawdzić jego pozwolenie na pobyt w Polsce.

Zapraszamy do kontaktu, jeśli poszukujesz kwatery dla pracowników albo potrzebujesz pomocy w zarządzaniu własnej nieruchomości.

Podsumowując, spisanie umowy w ramach wynajmu dla pracowników nie różni się zbytnio od wynajmu dla osób prywatnych: warunki wypowiedzenia, kaucja itd… Istotną różnicą jest fakt, że nie można sporządzić z firmą umowy na wynajem okazjonalny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *