RATCHEM

Ekoturystyka - o co chodzi?

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie Matki Ziemi popchnęły ludzi do refleksji nad sposobem podróżowania. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak nasze czyny wpływają na środowisko, a tym samym ile zachowanie naturalnej równowagi dla nas znaczy. Ekoturystyka jest odpowiedzią na te obawy poprzez dążenie do bycia odpowiedzialnym turystą. Czy jest właściwie ekoturystyka i jakie są jej cechy?

Ekoturystyka - na czym polega?

Najprościej rzecz ujmując, Ekoturystyka to forma podróżowania szanująca zarówno środowisko naturalne, jak i dziedzictwo kulturowe danego miejsca. Wybrane destynacje charakteryzują się niezwykłymi walorami przyrodniczymi oraz często historycznymi. Ponadto, kwintesencja podróży polega na odkrywaniu mało znanych miejsc. Z tego względu jest to pewnego rodzaju powrót do korzeni turystyki, kiedy to młodzi arystokraci wyruszali w Grand Tour w celu zdobycia wiedzy o świecie (nie, nie ma to nic wspólnego z obecnym programem motoryzacyjnym The Grand Tour).

Ekoturystyka i jej cechy

Ekoturystyka jest przeciwieństwem turystyki masowej!

Formy ekoturystyki

Ekoturystyka nie powinna nikomu kojarzyć się z mało atrakcyjnymi wakacjami! Odznacza się ona mnogością form aktywności i spędzania czasu. Możemy wyróżnić między innymi wyjazdy: krajoznawcze, przygodowe, kwalifikowane, wypoczynkowe, agroturystyczne itd…

Jakie aktywności są najczęściej praktykowane w ramach ekoturystyki?

Z pewnością są to spacery po lesie,  jazda na rowerze, wspinaczka, górskie wycieczki, nurkowanie czy wizyty parków narodowych. Jednak turysta może skłonić się do podróży odkrywczej, badając ośrodki danej kultury lub przyrody.  

Tak naprawdę, ekoturystyka przyzwala na każdą aktywność pod warunkiem, że jest ona przyjazna dla środowiska naturalnego i kulturowego.

Ekoturystyka to nie Agroturystyka

Czy agroturystyka to ekoturystyka? I tak i nie… Otóż możemy spędzać wakacje w formie agroturystyki, ale niekoniecznie być ekoturystą. Natomiast ekoturystyka nie wyklucza agroturystyki! Prawdą jest, że agroturystyka to tak zwana turystyka wiejska i turysta jest bardziej nastawiony na aktywności związane z życiem na farmie tak jak przetwórstwo, rękodzieło i rolnictwo niżeli na kontakt z naturą sama w sobie. O ile aspekt poznania kultury występuje w dwóch formach turystyki, o tyle agroturysta nie musi być świadom czy jego obecność wpływa na środowisko – czyli czynnik najważniejszy w ekoturystyce.

Kim zatem jest Ekoturysta

Ekoturystą jest ten, kto podróżuje w zgodzie z naturą, szanuje środowisko naturalne i kulturowe, a najważniejszym czynnikiem jego podróży jest przepiękne miejsce wśród natury. Ekoturysta nie pozostawia po sobie śmieci. Wręcz przeciwnie! Jeśli spacerując po lesie, napotka zanieczyszczenie, to na pewno je ze sobą zabierze, aby wyrzucić w miejsce do tego przeznaczone.

Warto podkreślić, że ekoturystyka wiąże się też z wyborem transportu. Jeśli tylko jest to możliwe, wybieraj mniej zanieczyszczające środki transportu. Jeśli Twój wyjazd jest krajowy, wybierz pociąg zamiast samochodu. Ponadto, jeśli chciałbyś zostać ekoturysta to przestań posilać się KFC albo innych tego typu ,,sieciówkach’’. Zjedz obiad w lokalnej karczmie! Ekoturysta pozostaje znacznie dłużej w miejscu urlopowym, niż typowi turyści, ponieważ chcą zasymilować się z życiem lokalnych mieszkańców.

Co najlepiej zwiedzać jako ekoturysta ?
Parki narodowe, muzea, skanseny…

Jeśli chcielibyście poczytać trochę więcej o ekoturystyce

Zapraszamy na Bloga Atitla.pl (ekoturystyka) – link.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *