RATCHEM

Dom czy mieszkanie - na co się zdecydować ?

Nie bez powodu powstało powiedzenie ,,ciasne, ale własne’’! Przecież większość z nas marzy o posiadaniu swoich czterech kątów… Jednak wybór odpowiedniej nieruchomości nie zawsze jest oczywisty. Niektórzy chcieliby posiadać duży dom z malowniczym ogrodem. Inni woleliby nieduży apartament w centrum miasta. Jeszcze inni nie mogą się zdecydować – dom czy mieszkanie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która decyzja jest lepsza, bo to zależy od wielu czynników takich jak wiek, styl życia, praca, zainteresowania itd. Niemniej jednak postaramy się przedstawić Ci najistotniejsze elementy do wzięcia pod uwagę przy dylemacie: dom czy mieszkanie.

dom czy mieszkanie

Na jakie pytania powinieneś sobie odpowiedzieć

Zanim przedstawimy najważniejsze wady i zalety posiadania własnego domu i mieszkania, powinieneś sam sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

Oczywiście można sporządzić o wiele dłuższą listę pytań, ale te przez nas proponowane powinny pomóc w dużym stopniu naprowadzić Cię na odpowiednią ścieżkę przy dylemacie: „kupić dom czy mieszkanie”.

Dom

Zakup domu często kojarzy nam się z niewielką i spokojną wsią. W niektórych przypadkach faktycznie tak jest, ponieważ domy i działki oddalone od miast są znacznie tańsze. Jednak kupno domu nie musi oznaczać zmiany z miejskiego życia na typowo wiejskie. Na przedmieściach deweloperzy budują coraz więcej osiedli z domami jednorodzinnymi, znajdujących się w pobliżu lokali komercyjnych. Dlatego, jeśli przymierzasz się do zakupu domu i wolisz anielski spokój, powinieneś zbadać okolice i najbliższe środowisko, gdyż dom to nie zawsze odcięcie się od nieznośnych sąsiadów. Zwłaszcza w przypadku inwestycji deweloperskich, gdzie działki o niewielkim metrażu są położone obok siebie.

Dom - Zalety:

 • Pan swojego domu: posiadanie domu umożliwia nam swobodę w podejmowaniu decyzji o budynku, działce i tego w jaki sposób korzystamy z nieruchomości. 
 • Przestrzeń: domy są przeważnie większe od mieszkań i zawsze możemy starać się o rozbudowę. Oprócz tego możemy korzystać według własnych upodobań z ogrodu. 
 • Ogród: bez wątpienia posiadanie własnego ogrodu marzy się niejednej rodzinie z dziećmi oraz miłośnikom zwierząt… własny plac zabaw, miejsce na grilla, kwiaty… Czego chcieć więcej ?
 • Spokój: oczywiście dużo zależy od wyboru miejsca nieruchomości oraz sąsiedztwa, ale w większości przypadków życie w domu jednorodzinnym oszczędza nas od wielu uciążliwych dźwięków, które nie są czymś niecodziennym, kiedy mieszkamy w bloku.

Oprócz tego, właściciele domów nie ponoszą kosztów takich jak comiesięczny czynsz, opłaty administracyjne na rzecz wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni. Jednak należy pamiętać, że należy odprowadzić coroczny podatek od nieruchomości.

Dom - Wady:

Własny dom to nie tylko sielski odpoczynek, ale również wiele obowiązków oraz innych ukrytych wad. 

 • Dbanie o ogród: utrzymanie zadbanego i pięknego ogrodu wymaga dużo czasu: koszenie trawy i grabienie liści samo się nie zrobi. Natomiast zimą trzeba zadbać o odśnieżanie wjazdu na posiadłość. 
 • Dbanie o dom i ukryte koszta: aby utrzymać dom w dobrym stanie, trzeba dokonywać regularnych przeglądów i drobnych napraw (przeglądy dachu, kominów, instalacji, naprawa rynien, palenie w piecu i dbanie o opał). 
 • Ogrzewanie: we własnym domu sam kontrolujesz, kiedy i ile go ogrzewasz. Sam też musisz zadbać i piec, a koszta ogrzewania, zwłaszcza zimą, są znacznie wyższe, niż te w bloku. 
 • Dojazdy: jeśli zdecydujesz się na dom oddalony od pracy i szkoły dla dzieci, powinieneś liczyć się z dodatkowymi kosztami na dojazd oraz z wygody wygospodarowaniem dodatkowego czasu.

Mieszkanie

Życie w bloku jest dobrym rozwiązanie dla osób, które nie lubią angażować się w utrzymanie dobrego stanu budynku oraz działki. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mieszkanie w bloku pociąga za sobą liczne ograniczenia. Powinniśmy szanować ciszę i spokój sąsiadów, których i tak słychać przeważnie ze względu na dosyć cienkie ściany… Co więcej, inwestorzy zazwyczaj dbają o to, aby bloki zlokalizowane były blisko centrum miasta.

Mieszkanie - Zalety:

Większość wad posiadania domu są korzyścią mieszkania w bloku.

 • Mniej obowiązków: za wszelkie naprawy dachu czy rynien, a także np. za wywożenie śmieci odpowiada wspólnota mieszkaniowa. Z tego względu mamy więcej czasu dla siebie, bo nie musimy się martwić o utrzymanie budynku ani ogrodu. 
 • Różnorodność ofert: obecnie rynek cechuje się mnogością i różnorodnością ofert sprzedaży mieszkań – w przeciwieństwie do sprzedaży domów oraz działek. Do wyboru masz lokale z rynku pierwotnego lub wtórnego, położone w różnych lokalizacjach i w budynkach o zróżnicowanym standardzie. Do wyboru do koloru. 
 • Dobra komunikacja: bloki są przeważnie znakomicie zlokalizowane. Co więcej, znajdują się w pobliżu komunikacji miejskiej. Dlatego nawet z dalszej odległości od centrum, dzięki komunikacji miejskiej dojedziemy tanio do pracy, szkoły czy kina. 
 • Bezpieczeństwo: nawet jeśli nie lubicie sąsiadów to w razie potrzeby mamy świadomość, że z boku jest ktoś, kto może nam pomóc np. w razie wyjazdu na wakacje sąsiedzi mogą poinformować policję o włamaniu. 

Jednym z najbardziej interesujących zalet mieszkania jest fakt, iż jego kupno może przerodzić się w inwestycje. Jeśli jest położone w atrakcyjnej lokalizacji, będzie zyskiwać na wartości, a w przyszłości łatwiej je sprzedamy lub wynajmiemy, co nie jest takie oczywiste i łatwe w przypadku domu.

Mieszkanie - Wady:

 • Mniejsza prywatność: my słyszymy sąsiadów, ale oni nas też
 • Hałas: codzienne odgłosy z podwórka, ciągła obecność sąsiadów, ruchliwa ulica, samochody.
 • Zależność od sąsiadów: zapomnij o huczliwej, całonocnej imprezie, jeśli nie chcesz podpaść sąsiadom i dostać mandatu za zakłócanie ciszy nocnej. 
 • Ograniczona przestrzeń: w razie potrzeby mieszkania nie powiększysz i nawet nie myśl o organizowaniu grilla przed blokiem
 • Parking: nie ma problemu, jeśli wybierzesz opcję z miejscem parkingowych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe… Krążenie wokół osiedla przez kilkanaście minut po pracy w celu znalezienia miejsca parkingowego nie należy do najprzyjemniejszych. 

Oprócz faktu, że powierzchnia w bloku jest ograniczona, ma to także swoje zalety – sprzątnięcie mieszkania zajmuje niewiele czasu !

Zatem co wybrać - Dom czy mieszkanie?

Jeśli nadal nie wiesz, czy chciałbyś posiadać dom czy mieszkanie, nie podejmuj pochopnych decyzji. Najważniejsze, abyś dał sobie czas do namysłu. Zastanów się na spokojnie, co będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem i skonsultuj się z rodziną oraz profesjonalistami.

Szukasz odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości ? Skontaktuj się z naszym biurem!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *